ליאון מתרווח על כיסאו במהלך ישיבת המועצה (צילום: יואב דודקביץ׳)
בושה במועצה של הבירה: ישיבת המועצה הרביעית בכהונת משה ליאון, שהתכנסה בתחילת השבוע, היתה סוערת מתמיד. אחרי שלוש ישיבות שעברו ללא אירועים חריגים, האווירה הפעם היתה טעונה במיוחד. על הפרק: השמצות, אמירות סקסיסטיות ותשובות מזלזלות מצד ראש העירייה. 

ליאון מצידו סיפר השבוע בשיחות סגורות כי נקעה נפשו ממה שהוא מכנה "ההצגה החודשית של פעילי 'התעוררות'", שעומדים ביציע ומריעים אחרי כל משפט של חברי הסיעה הפלורליסטית וקוראים נגדו קריאות ביניים. אז הפעם הוא הרשה לעצמו להשתמש בביטויים תקיפים כלפי האופוזיציה, ואליו הצטרף בהמשך סגנו אלישע פלג, שהעיר הערה סקסיסטית כלפי עינב בר כהן והפך את האווירה לרעילה במיוחד. חיצי ביקורת הופנו גם לפעילי 'התעוררות', שגודשים מדי חודש את אולם המועצה, מפריעים לניהול הישיבה וקוראים קריאות גנאי כלפי ליאון ושותפיו - ובעיקר, לטענת לא מעט גורמים, הופכים את ישיבת המועצה לקרקס. הפעם התקשה ראש העירייה להסתיר את זעמו כלפי אותם הפעילים. "עופר מתוסכל ואתם חבורה של ממורמרים", סינן לעברם, כחלק ממטר אמירות שהטיח באנשי 'התעוררות' לכל אורך הישיבה.

אלישע פלג (צילום: יואב דודקביץ׳)

"אתן לך לדבר כדי שלא תבכי"

עוד לפני המופע יוצא הדופן של ליאון, מה שבלט בישיבת המועצה היה זעמם של חברי האופוזיציה מהסיעה הפלורליסטית על ראש העירייה. לטענתם הוא אינו מספק להם מענה ענייני לשאלות וההצעות לסדר שאותן הם מגישים מדי חודש. כך למשל חברת המועצה בר כהן ביקשה לקבל תשובה כיצד מתכוונת העירייה לטפל בבעיות של קהילת נשות הטאליבן והחרדים הקיצונים בעיר, ובכללן נישואי קטינים, הזנחה רפואית, אי מתן חיסונים ונטישת מערכת החינוך. תשובתו של ליאון היתה לקונית. "על פי חוות דעתו של היועץ המשפטי זו אינה שאילתה אלא בקשה לתוכנית עבודה", אמר. 

בר כהן ביקשה גם לברר כמה עסקים ירושלמים קיבלו תיעדוף על ידי העירייה בשנה החולפת לעומת עסקים מחוץ לעיר. ליאון בתגובה הסתפק גם כאן בתשובה דומה. "זו אינה שאילתה אלא בקשת מידע", אמר, ושלח את חברת המועצה להגיש בקשת חופש מידע. 

בתשובה לשאלת חבר המועצה אלעד מלכא על ניסיון של המינהל הקהילתי בפסגת זאב לשנות את הצביון הפלורליסטי בשכונה, ענה ליאון: "המינהלים הקהילתיים נותנים שירותים מיטביים לכלל התושבים". 

בר כהן דרשה את זכות הדיבור, וכאן הרשה לעצמו ליאון להתבטא בחריפות: "אתן לך לדבר כדי שלא תבכי", אמר לה.
"אתם חבורת ממורמרים"

עינב בר (צילום: יואב דודקביץ׳)

בתגובה לתשובות דומות לשאילתות של שאר חברי הסיעה החלה מהומה באולם. חבר המועצה מלכא זעם על כך שהיועץ המשפטי לעירייה, עו"ד אלי מלכה, משתף פעולה עם ליאון. "לא ייתכן שנעלה פה סוגיות ענייניות ולא נקבל מכם תשובות. יש פה חברי אופוזיציה שנבחרו בידי תושבי ירושלים ומגיעות להם תשובות", אמר. 

ליאון בתגובה לא נשאר חייב. "אתם חבורת ממורמרים", אמר לו. יו"ר הסיעה עופר ברקוביץ' זעם על היחס של ליאון וביקש למחות על כך שחברי הקואליציה הפלורליסטים יוסי חביליו, יהודה בן יוסף, אלישע פלג ופלר חסן־נחום אינם חברים בוועדה לתכנון ובנייה. סגן ראש העירייה פלג תקף את ברקוביץ' ואמר לו: "תפסיק לבלבל את המוח. אף אחד מאיתנו לא ביקש ממך שתייצג אותו". 

בתגובה לדברי המחאה של בר כהן החלו פעילי 'התעוררות' במחיאות כפיים, וכאן הגיעה הערה מפלג שהפכה את הישיבה למחול של צרחות. "עינב, אני רואה שהבאת לפה להקת מעודדים כדי שיהיה שמח. בפעם הבאה תביאי גם מעודדות כדי שלפחות גם יהיה מעניין". וליאון מצידו הוסיף: "את משעממת אותנו". 

בעוד בר כהן נותרה המומה, ברקוביץ' תקף בזעם: "ככה אתה מדבר לחברת מועצה? תתבייש לך, אבדה לכם הבושה". למרבה ההפתעה, במקום להביע דברי מחאה, יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, חברת המועצה לורה ורטון, בחרה להגיב בביטול: "אני מציעה לעופר לשתות כוס מים קרים ולהירגע". שעות לאחר מכן היא כבר שלחה מכתב בנושא לכלל חברי המועצה ובו דרשה להקפיד על שיח ממלכתי ומכבד כלפי כל אדם ובפרט נשים. "אני מחויבת ומתחייבת כאן לעשות כל שביכולתי להבטיח שנשים יזכו ליחס שווה ומכבד", כתבה.

להתנצל? מה פתאום

במענה לפניית "ידיעות ירושלים" מתעקש פלג שלא להתנצל על דבריו. "מתחילת הקדנציה הנוכחית חברי 'התעוררות' מבזים את ישיבות המועצה ומפריעים בשיטתיות לקיום דיונים והחלטות לטובת העיר ותושביה בכך שמביאים להקות מעודדים תומכי רשימתם, שמרעישים בצעקות ובמחיאות כפיים לאחר כל משפט של נציגיהם במועצה", אמר השבוע. 
לדבריו ראש העירייה מגלה סובלנות אדירה ל"התנהגותם הפרחחית", כלשונו, ולא מגרש אותם מהאולם כפי שנהגו קודמיו. "ההתנהגות המבישה והכוחנית הזו חוזרת על עצמה בכל ישיבה ונעשית בהנהגתו של ראש הסיעה, ועינב בר כהן המבוישת, שמעודדת את הפרות הסדר ונבוכה ממשפט כזה או אחר אבל עומדת בראש חבורת המתפרעים, היא זאת שראויה לכל גינוי", הוסיף. "לעניין התבטאותי - הרי ברור שלא פגעתי בחברת המועצה הרגישה, שאיתה אני משרת במילואים, ומובן שבמסגרת חופש הביטוי זכותי לומר שאני מעדיף להקת מעודדות על פני להקת מעודדים שכן הן לדעתי יותר מעניינות. אין כאן שום שוביניזם או סקסיזם והניסיון לייחס לי התנהגות שכזו אין לו אחיזה במציאות והוא ניסיון לניצול ציני של 'זעקת הקוזאק הנגזל'".

ליאון: מצר על כך

ד״ר מזל שאול, מנכ"לית עמותת כ"ן (כח נשים) שפועלת לקידום שוויון מגדרי בשלטון המקומי, שלחה השבוע מכתב לראש העירייה ודרשה ממנו להתנצל. "לא ייתכן שבשנת 2019 ראש עירייה בישראל, קטנה כגדולה, יעיר הערות סקסיסטיות. בלי קשר לשייכות לאופוזיציה או לקואליציה, הפגיעה בחברת המועצה היא פגיעה בכל נבחרות הציבור ואין מקום לשפה כזאת. מחזקות את חברת המועצה ומבקשות מראש העירייה וסגן ראש העירייה להתנצל בפומבי".
בר כהן: "סגן ראש העירייה מתגלה במלוא עליבותו וביחסו המזלזל והירוד כלפי נשים, בדיוק כפי שעשה בישיבת המועצה ביום ראשון האחרון. חמור יותר הוא שראש העירייה, שנאם באותו יום בכנס להעצמה נשית, מגבה את דבריו ולא מונע את התנהלותו המבזה והירודה מסוג זה ואף התנהל כך בעצמו במהלך ישיבת המועצה".

'התעוררות': "ראש העירייה צריך להתבייש שכך הוא מנהל את ישיבות המועצה ובאופן שיטתי מתעלם מנושאי ניקיון, תשתיות, תיירות מבני נוער ועוד. הוא לא מעכל את העובדה ש'התעוררות' מייצגת עשרות אלפי תושבים וממאן לתת תשובות בנושאים מהותיים. ליאון לא מתייחס לחוסר האיזון בוועדת התכנון שאותו יצר, לפגיעה בתיירות ולבזבוז הכספים בשיפוץ לשכתו, נושאים שעליהם חייב ראש עירייה לתת תשובות לציבור. נמשיך לייצג את התושבים שליאון מבקש לדחוק אל מחוץ לירושלים. לצערנו, גבולות נחצו השבוע במועצת העיר, הערות סקסיסטיות ושוביניסטיות שהופנו כלפי חברתנו בר כהן, כאשר חברי הקואליציה של ליאון ממלאים את פיהם מים. לא ככה מנהלים מועצה, לא ככה מנהלים את ירושלים".

באשר לדבריו של פלג, מהסיעה הפלורליסטית נמסר: "כנראה גם הוא מתקשה להתמודד עם נוכחות תושבי העיר בישיבות מועצה. ההתייחסות המזלזלת והמבזה כלפי תושבים ואזרחים מעורבים היא תעודת עניות לקואליציית ליאון. הם כנראה שכחו שהם כאן כדי לשרת את תושבי ירושלים, בין שזה נוח להם ובין שלא".

בסביבתו של ליאון הגיבו: "ראש העירייה ידוע בבריות, גם בקרב מתנגדיו הפוליטיים, כאיש מכבד, מנומס, מאיר פנים, שכבוד האדם רם בעיניו מכול. בתחילת כהונתו חידש ראש העירייה את פתיחת דיוני המועצה לציבור, כשנה לאחר שנסגרו, בגין פרובוקציות של אותה סיעת 'התעוררות', ושוב הדבר מנוצל לרעה. ההתרחשות הפרועה והמיותרת בישיבת מועצת העיר האחרונה אירעה ביוזמת סיעת התעוררות במטרה ברורה לפוצץ את הישיבה. ראש העירייה סבור כי נועם ההליכות ותרבות הדיון במועצה צריכים להיות דוגמה ומופת לכל הציבור, ועל כל חברי המועצה להתאמץ שכך יהיה. לכן הוא גם הציע לזמן את סגנו, מר אלישע פלג, ואת חברת המועצה עינב בר לצורך הבהרת האירוע.

מליאון נמסר: "אני קורא לכל סיעות המועצה לנהוג באחריות ציבורית, להתנהל באופן ראוי ולהביא גאווה לבוחרים. אם מילה מסוימת בעידנא דריתחא פגעה במי מהמשתתפים, אני מצר על כך. דלת הקואליציה ממשיכה להיות פתוחה להצטרפות סיעת התעוררות".