נוטרדם. סירבו לתלות את דגל ישראל | צילום: בשמת איבי
הקרב על הרחבת מלון נוטרדם:
דרמה פוליטית ומדינית בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בעקבות דרישתו של שסגן ראש העירייה אלישע פלג לא לאשר בניית אגף נוסף במלון נוטרדם כיוון ש"הם שונאי ישראל". יו"ר הוועדה, ממלא מקום ראש העירייה אליעזר ראוכברגר, ניסה לעצור אותו ואמר שמדובר בהחלטה "משוגעת, לא נורמלית" שמבזה את הוועדה וחורגת מסמכותה כגוף מקצועי שאינו אמור לקחת בחשבון שיקולים פוליטיים, אולם עמיתיו חברי 'המקומית' הצביעו נגד הבקשה.

לדרמה שהתרחשה בוועדת התכנון, שעשויות להיות לה השלכות דיפלומטיות בינלאומיות, היו"ר ראוכברגר לא ציפה. הישיבה התארכה עד השעות הקטנות של הלילה, וכשמחוגי השעון כבר הצביעו על השעה 2:30 לפנות בוקר עלתה לבסוף ההצעה לאשר למלון נוטרדם לבנות אגף חדש של שש קומות. האווירה המנומנמת והעובדה שזו היתה הצעה מספר 31 בסדר היום הארוך להפליא של הוועדה הכינו את הקרקע למרד של נציגי הליכוד וש"ס.

מלון נוטרדם, ששוכן מול חומות העיר העתיקה והשער החדש וליד כיכר ספרא, הוא אתר בעל חשיבות רבה לכנסייה הקתולית. המבנה העתיק והמפואר עלה לכותרות כמה פעמים בשנים האחרונות. לפני שלוש שנים דחתה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את ההצעה להרחיב אותו והחזירה את הדיון של ועדת השימור, בשל חשיבותו ההיסטורית והארכיטקטונית של המבנה.

בדיון ב'מקומית' בשבוע שעבר, כשעלתה ההצעה לאשר את בניית האגף החדש, ביקש פלג (הליכוד) לדחות את הבקשה. "הנימוק הוא שהמבקשים גזענים. הם שונאי ישראל, הם מחרימים אותנו, הם לא מכירים בנו", אמר. "אנחנו מתבזים כשאנחנו נותנים לשונאינו לשלוט בנו ממש מתחת לאפנו".

ראוכברגר לא האמין למשמע אוזניו. ועדת התכנון אמורה לתת המלצות מקצועיות לוועדה המחוזית. לטענתו, המלצה שתתבסס על עמדותיהם של המבקשים במקום על תוכן הבקשה, חורגת במידה קיצונית מסמכויותיה. "אתם מבזים את הוועדה", הטיח בקבוצת המתנגדים. "אנחנו מקבלים פה החלטות משוגעות, החלטות לא הגיוניות, החלטות לא נורמליות. אני לא מסכים לכלום - אתם תנהלו את הוועדה, תעשו מה שאתם רוצים".

אלישע פלג. צילום: יואב דודקביץ'

לאחר שפלג הבין שהטענה על שנאת ישראל לא תוכר כעילה מספקת לדחיית הבקשה, הוא טען שהתיק צריך להידחות מכיוון שלא עבר את ועדת השימור. כשנציגת הדרג המקצועי ניסתה להסביר לו שהתוספת אושרה בוועדת השימור, הוא ענה לה שזה לא ייתכן, כיוון שמספר התיק הוא חדש ולכן התיק הזה לא נדון בה.

במהלך דיוני הוועדה התקיימו שתי הצבעות על הנושא, ושתיהן הוכרעו ברוב של ארבעה (פלג, נציגי ש"ס ויהודה פרוידיגר מ'הבית היהודי') מול ראוכברגר ויובב צור (התעוררות). לבסוף נדחתה ההצעה והיא תוחזר לוועדת השימור להמשך הדיון.

פלג: "המספר החדש של התיק מעיד שמדובר בתוכנית חדשה לחלוטין, שלא עברה דיון בוועדת השימור כמתבקש. אני חבר בוועדת השימור ומעוניין לנהל קודם כל דיון בבקשה שם. בנוסף אני סבור שהעירייה לא צריכה לאפשר למלון שלא מוכן להעסיק יהודים להרחיב את פעילותו. לפני מספר שנים נאמתי במקום וסירבו לבקשתי לתלות את דגל ישראל, אולם התעקשתי ובסוף אכן תליתי את דגל המדינה".

ראוכברגר: "עיריית ירושלים, וועדת התכנון והבנייה בתוכה, הן מסגרות דמוקרטיות שבהן כל אחד מצביע לפי שיקול דעתו והבנתו. אני כמובן מכבד את הצבעת החברים ואין בכך שום בעיה".